Najpopularniejsze

  • 26 lipca 2020
  • 27 lipca 2020
  • wyświetleń: 9308

[WIDOE] Gdzie jest najwięcej kleszczy i jak z nimi postępować?

Z roku na rok przybywa kleszczy. Wbrew obiegowej opinii, bytują one nie tylko w lasach. Kleszcza możemy "złapać" również w pszczyńskim parku, na osiedlowym placu zabaw czy w przydomowym ogródku. Jak zmniejszyć ryzyko ataku kleszcza i co robić, gdy intruz zdążył się w nas zakotwiczyć? Co daje nam przebadanie wyjętego kleszcza? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w materiale wideo.



W tym roku, podobnie jak w kilku poprzednich latach, obserwujemy wyjątkowo dużą aktywność kleszczy. Powodem są przede wszystkim łagodne zimy, podczas których populacje kleszczy nie przerzedzają się dostatecznie. Z tego względu coraz większą wagę przykładamy do ewentualnych skutków pogryzienia przez kleszcze, przeglądamy się po powrocie do domu z wycieczki i spaceru, a nawet unikamy przebywania w obszarach zalesionych. Niestety, jak podkreśla Elżbieta Wójtowicz, kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, obecnie nie ma możliwości uchronienia się przed kleszczami, gdyż bytują one wszędzie tam, gdzie jest człowiek. Na "złapanie" kleszcza jesteśmy więc narażeni zarówno w lesie, na łące, jak i na osiedlowym placu zabaw. Nieprawdą jest również, że kleszcze przeskakują na nas z drzew.

Ataku kleszcza należy się obawiać głównie ze względu na choroby przenoszone przez te niewielkie pajęczaki, z których najgroźniejszą i najczęściej występującą jest borelioza. Choroba ta, o ile wykryjemy ją wystarczająco wcześnie, jest uleczalna. Jednak późna borelioza atakuje różne organy i daje niejednoznaczne objawy. Jak podkreśla Elżbieta Wójtowicz - w niektórych przypadkach może okazać się śmiertelna.

Warto przy tym pamiętać, że nie każdy kleszcz jest zakażony boreliozą lub/i innymi chorobami. Jeśli chcemy wiedzieć, co mógł nam przekazać wkłuty w skórę kleszcz, możemy oddać go do badania w odpowiednim laboratorium. Już wówczas mamy możliwość podjęcia leczenia. Kolejnym krokiem może być przebadanie się w kierunku boreliozy. Niemniej, pierwszą rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze, jest jak najszybsze i bezpieczne usunięcia kleszcza ze skóry, gdyż znacząco zmniejsza to ryzyko zakażenia krętkami borelii.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.